حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 اسفند 1402
هواشناسی خوزستان خبر داد؛

خوزستان در انتظار آخر هفته بارانی

خوزستان در انتظار آخر هفته بارانی

اداره کل هواشناسی خوزستان در اطلاعیه‌ای نسبت به تقویت سامانه بارشی از ظهر روز چهارشنبه هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

به گزارش «رهیاب»؛ به نقل از اداره کل هواشناسی خوزستان در این اطلاعیه آمده است سامانه بارشی از ظهر روز چهارشنبه تا اوایل وقت روز جمعه تقویت شده و رگبار باران و رعد و برق، وزش باد متوسط تا شدید گاهی تندباد لحظه‌ای و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد را به همراه دارد.
بر اساس این اطلاعیه سامانه بارشی سراسر خوزستان به ویژه مناطق مرکزی، جنوبی، شمال غرب و ارتفاعات را فرا می‌گیرد.

اثر مخاطره شامل لغزندگی جاده، اصابت صاعقه، اختلال در سفرهای بین شهری به ویژه در عبور از گذرگاه‌های کوهستانی، احتمال ریزش کوه، آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و آبگرفتگی و جاری شدن سیلاب‌ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌های فصلی در مناطق کوهستانی، شکستن درختان و...است.

مدیر کل هواشناسی خوزستان بیان کرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی نشان می‌دهد از اوایل وقت فردا سامانه ناپایداری وارد استان می‌شود؛ طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه وزش باد شدید لحظه‌ای، بارش باران، رعد وبرق و در مناطق مستعد ریزش تگرگ قابل انتظار است و روز جمعه این سامانه تضعیف شده و احتمال بارش‌های پراکنده و نقطه‌ای در استان وجود دارد.

محمد سبزه زاری افزود: بیشترین حجم بارش‌ها طی اواخر روز چهارشنبه تا اواسط روز پنجشنبه رخ می‌دهد که در این بازه زمانی آبگرفتگی معابر و طغیان مسیل‌ها پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: از فردا تا اوایل هفته آینده شمال خلیج فارس مواج است و تا اوایل وقت فردا نیز با توجه به پایداری جو، افزایش غلظت آلاینده‌ها در شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان مورد انتظار است.

سبزه‌زاری گفت: در ۲۴ ساعت گذشته شوش، امیدیه و آغاجاری با ۳۳ و ایذه با ۸.۹ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان و حداقل دمای اهواز ۱۵.۶ و حداکثر ۳۱.۹ درجه سانتیگراد گزارش شده است.

اداره‌کل هواشناسی خوزستان در اطلاعیه‌ای نسبت به استقرار سامانه بارشی طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری هشدار سطح زرد صادر کرده بود.

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از