حالت تاریک
جمعه, 31 فروردین 1403

راهکار تحقق شعار سال توسعه شرکت‌های کوچک است

راهکار تحقق شعار سال توسعه شرکت‌های کوچک است

رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: یکی از نقش‌های برجسته شرکت‌های کوچک و متوسط، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است.

 به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی«رهیاب»؛ سید یحیی میرزایی در گفتگو رسانه‌ای اظهار کرد: مقام معظم رهبری سال ۱۴۰۳ را به شعار جهش تولید با مشارکت مردم نام‌گذاری کردند؛ بنابراین تأکید مقام معظم رهبری بر تولید در سال جاری و سال‌های گذشته به‌عنوان یکی از راهبردهای اساسی کشور باید موردتوجه مسئولان و متولیان کشور قرار گیرد.

 وی افزود: ویژگی خاص شعار امسال تأکید حضرت آقا بر نقش و مشارکت مردم در حوزه تولید است. شرکت‌های کوچک و متوسط SMEs به‌عنوان ارکان اصلی اقتصاد کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه، نقش بسیار مهمی در رشد اقتصادی این کشورها دارند. این شرکت‌ها، بستری برای ایجاد شغل، توسعه فناوری و نوآوری، افزایش تولید، صادرات و ارتقای کیفیت زندگی جامعه هستند.

 رئیس پارک علم و فناوری خوزستان گفت: یکی از نقش‌های برجسته شرکت‌های کوچک و متوسط، ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری است. این ویژگی مهم در خصوص امیدآفرینی در جامعه است. با توسعه این شرکت‌ها، فرصت‌های شغلی در زمینه‌های مختلف ایجاد و بیکاری کاهش می‌یابد. به‌خصوص در صنایع خدماتی، فناوری اطلاعات، صنایع کشاورزی، شرکت‌های کوچک و متوسط نقش بسیار مهمی در ایجاد اشتغال دارند.

 وی گفت: ایجاد نوآوری و رشد فناورانه، توسعه و ایجاد تنوع صنعتی از دیگر ویژگی‌های شرکت‌های کوچک و متوسط است. این شرکت‌ها به دلیل انعطاف‌پذیری و طراحی سازمانی ساده‌تر، بیشترین توانایی را در ایجاد نوآوری، رشد فناورانه و توسعه و ایجاد تنوع صنعتی دارند. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند به تغییرات بازار پاسخ دهند و به‌روزرسانی‌های لازم را در محصولات و خدمات خود اعمال کنند.

 رئیس پارک علم و فناوری خوزستان ادامه داد: صادرات و تعامل با بازارهای جهانی نیز شاخص‌های مهم شرکت‌های کوچک و متوسط است. این شرکت‌ها می‌توانند به‌عنوان صادرکننده واردکننده فعالیت کنند و با ایجاد تعامل با بازارهای جهانی، صادرات را افزایش و درآمدهای ارزی را افزایش دهند. این امر بهبود تراز تجاری و تقویت ارتباطات اقتصادی بین کشورها را نیز به همراه دارد.

 وی افزود: همچنین، شرکت‌های کوچک و متوسط از لحاظ جغرافیایی نیز نقش مهمی دارند. این شرکت‌ها معمولاً در مناطق کم توسعه‌یافته فعالیت می‌کنند و سبب توسعه و تعادل اقتصادی در این مناطق می‌شوند. فعالیت شرکت‌های کوچک و متوسط زندگی افراد را بهبود می‌بخشد. به‌طورکلی، شرکت‌های کوچک و متوسط به دلیل انعطاف‌پذیری، نوآوری، اشتغال‌زایی و توانایی در تعامل با بازارهای جهانی، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشورها دارند.

 میرزایی گفت: حمایت از این شرکت‌ها، ایجاد سیاست‌ها و برنامه‌های متناسب با نیاز آن‌ها، تسهیلات مالی و فنی، آموزش و ارتقای دانش‌های کارآفرینی، از جمله راهکارهای مؤثر در تقویت نقش این شرکت‌ها در توسعه اقتصادی کشور است. با توسعه کمی و کیفی این شرکت‌ها می‌توان نقش مردم در تولید و توسعه اقتصادی کشور را افزایش داد و این خود یکی از مصادیق اصلی تحقق شعار سال است.

 انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از