حالت تاریک
جمعه, 25 خرداد 1403
یادداشت سردبیر:

شخصیت‌ها جای شاخصه‌ها ننشینند

شخصیت‌ها جای شاخصه‌ها ننشینند

برخی از سیاسیون به دنبال جابه‌جایی شخصیت‌ها به‌جای شاخص‌ها هستند. معیارهای اصلی فتنه‌گران برای انتخاب رئیس‌جمهور را بی‌اعتقادی به صالح بودن، فرافکنی و... است؛ در حالی که شاخص‌های انقلابی و اسلامی ملاک است نه افراد و شخصیت‌ها.

به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی«رهیاب»؛ سیده زهرا موسویان فعال رسانه‌ای استان خوزستان در یادداشتی نوشت: شهادت سید ابراهیم رئیسی داغ و شوک بزرگی بود که هیچ‌یک از ما حتی فکرش را هم نمی‌کردیم.

انتظار ما از چنین تاریخی در ایران اسلامی برقراری رویدادهای دیگری بود و دو سال پیش‌ِرو را جور دیگری تصور می‌کردیم، اما این حادثه همه تصوراتمان را به هم ریخت و با داغ رئیس‌جمهور عزیزمان بر دل‌هایمان، وارد امتحان سختی شده‌ایم.

حالا بعد از گذشت چند روز از شهادت رئیس‌جمهور و همراهانش، بسیاری از رسانه‌ها و محافل سیاسی از انتخابات تیرماه ۱۴۰۳ و مشخص‌شدن جانشین ابراهیم رئیسی سخن می‌گویند.

اصل ۱۳۱ قانون اساسی جمهوری اسلامی تصریح می‌کند که در صورت فوت، عزل، استعفا، و یا غیبت و بیماری بیش از دو ماه رئیس‌جمهور، معاون اول او با موافقت رهبر اختیارات و مسئولیت‌های او را برعهده می‌گیرد و شورای متشکل از او، رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه موظف هستند شرایطی را فراهم کنند که ظرف مدت زمانی حداکثر ۵۰ روزه رئیس‌جمهور جدید انتخاب شود.

البته شکی نیست که در حال حاضر جو و فضای سیاسی کشور انتخاباتی نبوده و ملت ما به ناگهان با پدیده‌ای ضروری مواجه شده است به همین دلیل، هنوز مشخص نیست که چه چهره شاخصی می‌تواند جانشین ابراهیم رئیسی شود. بسیاری معتقد بودند رئیسی تا پایان هشت سال، رئیس‌جمهور کشور خواهد ماند و به همین دلیل، سیاسیون شاخص سعی کردند در حوزه‌های دیگر از جمله مجلس شورای اسلامی فعالیت کنند.

با این حال، شهادت ابراهیم رئیسی تمام معادلات را برهم زد حالا سیاسیون آماده یک آزمون مهم شده و بعد از پایان سوگواری، جو کشور انتخاباتی خواهد شد.

اما پرسش اینجا است که چه کسی می‌تواند جانشین ابراهیم رئیسی شود؟ شرایط سیاسی کشور چگونه است و انتخابات تیرماه بر چه پایه‌هایی استوار خواهد بود؟

بسیاری از دلسوزان نظام معتقدند: مهم‌ترین ملاک انتخاب رئیس‌جمهور آینده، شاخص مداری است. برخی از سیاسیون به دنبال جابه‌جایی شخصیت‌ها به‌جای شاخص‌ها هستند. معیارهای اصلی فتنه‌گران برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده؛ سیاست‌بازی، سهم‌خواهی، ویژه خواری، حزبی و باندی بودن، فداکردن انقلاب و ارزش‌ها به‌پای قدرتشان، بی‌اعتقادی به صالح بودن، فرافکنی و... است؛ در حالی که شاخص‌های انقلابی و اسلامی ملاک است نه افراد و شخصیت‌ها.

شاخص‌های مهم ریاست‌جمهوری عبارت‌اند از: اعتقاد قلبی و عملی به اسلام و انقلاب و نظام و ولایت، داشتن روحیه مردمی، ولایت‌مداری، داری تخصص و تعهد، مدیریت جهادی و انقلابی، حسن شهرت و حسن سابقه، حامی عملی مستضعفین و قشر محروم، ادامه‌دهنده راه شهدای خدمت، سعه‌صدر، سیاست ورز اخلاق‌مدار، معتقد به مبانی محکم اسلامی، شجاع و نترس در مقابل دشمنان داخلی و خارجی، داشتن مواضع شفاف و روشن در مسائل مختلف نظام درگذشته و آینده؛ فلذا نباید اجازه بدهیم شخصیت‌ها جای شاخصه‌ها بنشینند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از