حالت تاریک
جمعه, 31 فروردین 1403
دبیر ستاد انتخابات استان خوزستان اعلام کرد:

اجرای انتخابات تمام الکترونیکی در آبادان

اجرای انتخابات تمام الکترونیکی در آبادان

دبیر ستاد انتخابات استان خوزستان گفت: همه مراحل انتخابات در آبادان از جمله اخذ رای و شمارش آرا به صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود.

  به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «رهیاب»؛ حجت‌الله دهدشتی روز سه‌شنبه در گفتگوی با رسانه‌ها اظهار کرد: بر اساس تقویم انتخابات، ۲۰ بهمن‌ماه اسامی نهایی نامزدها مشخص و به آن‌ها ابلاغ شد، نامزدهایی که توانستند تأییدیه شورای‌نگهبان را اخذ کنند درحال تدارک مقدمات برای تشکیل ستاد و تبلیغات در موعد قانونی هستند.

وی افزود: به داوطلبانی که در مراحل قبلی تایید و در مرحله اخیر اظهارنظر شورای‌نگهبان تأیید نشدند فرصت قانونی سه‌روزه داده شد تا بتوانند اعتراض کنند که تعداد آن‌ها در خوزستان ۱۸ نفر بود.

دبیر ستاد انتخابات خوزستان با بیان اینکه شورای‌نگهبان یک هفته برای اظهارنظر نهایی این افراد فرصت دارد، گفت: نامزدهایی که تمایل دارند حوزه انتخابی خود را تغییر دهند تا ۲۵ بهمن فرصت دارند به فرمانداری‌های مبدأ مراجعه و درخواست خود مبنی بر تغییر حوزه را ثبت کنند تا فرآیند قانونی طی شود.

دهدشتی بیان کرد: براساس قانون، فرصت انتخابات برای مجلس‌خبرگان از ۲۵ بهمن‌ماه آغاز و تا ساعت هشت صبح دهم اسفندماه ادامه دارد. تبلیغات انتخابات مجلس نیز از سوم اسفندماه آغاز و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

دبیر ستاد انتخابات خوزستان به تغییرات گسترده تبلیغات انتخاباتی اشاره کرد و گفت: تبلیغات باید طبق تغییرات اعمال شده بروزرسانی و مورد توجه نامزدها و اعضای اصلی ستادها قرار گیرد.

وی افزود: ابعاد تبلیغات باید حداکثر در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ طراحی شود و اقلام تبلیغاتی باید با درخواست مکتوب نامزدها چاپ شوند ضمن اینکه نام، نشانی و محل چاپخانه نیز باید در تبلیغ ذکر شود.

وی تأکید کرد: لیست‌های حمایتی که منتشر می‌شود نیز باید توسط احزاب و جبهه‌های قانونی که حق فعالیت دارند با موافقت کتبی نامزدها منتشر شوند.

دهدشتی اظهار کرد: یکی از تغییرات جدید قانون انتخابات این بود که نامزدهای مجلس حق دارند از امکانات دستگاه‌های دولتی که عرفاً امکان استفاده آن‌ها برای تبلیغات وجود دارد استفاده کنند، البته سازوکار آن‌ها باید عادلانه باشد.

وی ادامه داد: هرگونه استفاده از امکانات دولتی در انتخابات قبلاً ممنوع بود؛ اما الان نه‌تنها ممنوعیت ذکر نشده؛ بلکه با شرایطی برای دستگاه‌ها تکلیف شده تا امکانات به‌صورت عادلانه در اختیار نامزدها قرار گیرد.

وی به تشکیل هیات بررسی تبلیغات برای نظارت بر کلیه فعالیت‌های انتخاباتی به ریاست استاندار در خوزستان اشاره کرد و گفت: طی هفته‌های گذشته امکانات دستگاه‌های دولتی که قابلیت استفاده برای نامزدها را دارند؛ مانند سالن اجتماعات و سالن ورزشی سرپوشیده در ۱۴ حوزه انتخابی احصاء شده و به فرمانداری‌های حوزه‌های مختلف ابلاغ شد.

دبیر ستاد انتخابات خوزستان تصریح کرد: نامزدها و نمایندگان قانونی آنها تا چهارشنبه ۲۵ بهمن‌ماه فرصت دارند به فرمانداری‌های مراکز مراجعه و ضمن مشاهده لیست و مشخص کردن امکانات زمان پیشنهادی را اعلام کنند تا در اختیارشان قرار گیرد.

دهدشتی گفت: چهار حوزه انتخابات در کل کشور به‌صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌شود که یکی از این حوزه‌ها آبادان است، در آبادان همه مراحل از جمله اخذ رای و شمارش آرا به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود که موجب افزایش سهولت و دقت خواهد شد.

وی بیان کرد: در ۱۳ حوزه دیگر استان خوزستان، مرحله احرازهویت به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود و همراه‌ داشتن شناسنامه الزامی نیست، افراد با پنج مدرک‌ هویتی شامل شناسنامه، کارت‌ملی، گذرنامه، گواهینامه و کارت پایان‌خدمت امکان رأی‌دهی دارند.

دبیر ستاد انتخابات خوزستان یکی از دغدغه‌های مردم در انتخابات را شفافیت نامزدها برای هزینه تبلیغاتی دانست و گفت: در واقع سلامت تبلیغات یکی از شاخص‌های انتخاب نامزد برتر است که همواره توسط مردم بیان می‌شود، بر این اساس برای جلوگیری از ریخت‌وپاش و هزینه‌های نامعقول برای تبلیغات در سال ۹۸ قانون شفافیت انتخابات در مجلس تصویب شد که برای اولین‌بار امسال اجرا می‌شود.

وی توضیح داد: بر اساس این قانون سامانه‌ای به نام شفافیت انتخابات طراحی شده و از داوطلبان تقاضا شده از زمانی که وارد فرآیند انتخابات شدند شماره‌حساب انتخاباتی ارائه و یک فرد حقیقی یا حقوقی به‌ عنوان مسئول مالی انتخابات معرفی کنند.

دهدشتی اظهار کرد: از طرف ستاد انتخابات کشور مبلغی به‌عنوان سقف هزینه‌های تبلیغاتی هر حوزه انتخاباتی در نظر گرفته شده و تمام کمک‌های مالی به نامزدها باید مشخص شود؛ هر فرد می‌تواند حداکثر تا ۲۰ درصد هزینه‌های تبلیغاتی نامزد را متقبل شود.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری ۱۱ اسفندماه امسال برگزار می‌شود.

 

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از