حالت تاریک
شنبه, 01 اردیبهشت 1403

بارش اخیر ناجی خشک نشدن تالاب‌های خوزستان شد

بارش اخیر ناجی خشک نشدن تالاب‌های خوزستان شد

معاون اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان گفت: بارندگی‌های بهاری اخیر خوزستان بر تالاب‌های استان باعث نجات آن‌ها از خشک شدن کرد.

 به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی«رهیاب» به نقل از روابط عمومی محیط‌زیست خوزستان؛ عادل مولا با اشاره به تأثیر بارندگی‌های بهاری اخیر خوزستان بر تالاب‌های استان و نجات آنها را از خطر خشک‌شدن، اظهار کرد: بخش عمده بارندگی‌های در بالادست تالاب‌ها بوده و درصد آبگیری تالاب‌های شمالی استان از جمله تالاب شیمبار، میانگران و بندون قابل‌توجه و افزایشی گزارش شده و البته تالاب‌های جنوبی استان نیز از بارندگی‌های اخیر بی‌تأثیر نبوده است.

 وی افزود: بر اساس آخرین تصاویر ماهواره‌ای تالاب هورالعظیم ۶۰ درصد، تالاب شادگان ۹۱ درصد، تالاب بامدژ ۸۲ درصد، تالاب میانگران، ۸۷ درصد، تالاب شیمبار ۸۸ درصد و تالاب بندون ۸۵ درصد آبگیری داشته‌اند.

 معاون اداره کل حفاظت محیط‌زیست خوزستان بخش عمده آبگیری تالاب هورالعظیم را ناشی از روان‌آب‌ها عنوان کرد و ادامه داد: از دوم فروردین امسال لایروبی دریچه‌های تبادل آب، رفع انسدادهای احتمالی در تالاب هورالعظیم و برنامه‌ریزی برای کنترل خروجی آب در حال انجام است تا آبگیری در تالاب بهتر و با سهولت انجام شود.

 مولا با اشاره به برنامه‌ریزی برای حفظ ۶۰ درصد آبگیری تالاب هورالعظیم با هماهنگی وزارت نیرو، اضافه کرد: برنامه‌هایی پیگیری شده تا میزان آبگیری این تالاب به‌ویژه در تنش آبی از طریق رهاسازی از سد کرخه حفظ شود.

 وی اتفاقات طبیعت را غیرقابل‌پیش‌بینی دانست و گفت: با وجود اینکه بارندگی‌ها تاکنون آثار مثبتی بر تالاب‌ها داشته است، اما گرم‌شدن هوا، افزایش دما، افزایش میزان تبخیر آب و هدر روی آب از جمله عواملی است که در ماه‌های گرم سال اثرات خودرو بر تالاب می‌گذارد بااین‌حال امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته روند نگهداشت آب در تالاب‌ها را افزایش دهیم تا زیست‌مندان تالاب‌ها آسیب نبینند.

 بر اساس این گزارش، تالاب بین‌المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در جنوب خوزستان و در انتهای حوضه مارون - جراحی قرار دارد.

 تالاب مرزی هورالعظیم نیز با ۳۰۰ هزار هکتار در جنوب غرب کشور است که یک‌سوم آن در ایران و دوسوم در عراق است.

 تالاب بامدژ سومین تالاب مهم در استان خوزستان به شمار می‌رود که در میان ۳ شهر اهواز، دزفول و شوش قرار دارد.

 تالاب بندون در سه‌کیلومتری شمال شهر ایذه قرار دارد. این تالاب زیستگاهی مناسب برای پرندگان و جانوران است که به دلیل کاهش بارندگی در بلندمدت در خطر نابودی قرار دارد.

 تالاب میانگران که در بهمن‌ماه سال ۱۳۸۹ به‌عنوان پناهگاه حیات‌وحش میانگران به تأیید سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور رسید در شمال غربی استان خوزستان قرار دارد. این تالاب با مساحتی حدود ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار در جنوب غربی کوهپایه زاگرس در فاصله یک و نیم کیلومتری شهر ایذه واقع است.

 تالاب شیمبار در شهرستان اندیکا واقع شده است و یکی از بزرگ‌ترین تاکستان‌های طبیعی کشور را در دل خود جای‌داده و با گونه‌های مختلف گیاهی نقش مهمی در امرارمعاش مردم منطقه ایفا می‌کند. پوشش عمده و غالب گیاهی در محدوده ۲ هزارهکتاری تالاب شیمبار درختچه‌های جاز، پده، گز، تمشک، زالزالک، انگور وحشی یاقوتی است که حاکی از غنای طبیعی و تنوع گونه‌ای بالای این منطقه است.

 بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه نحوه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌ها، نحوه تخصیص حقابه محیط زیستی تالاب‌ها از رودخانه‌های بالادست آنها پس از تأمین آب شرب نسبت به سایر مصارف دارای اولویت است.

 در سال‌های اخیر به دلیل بارش کم بارندگی کمبود آب یکی از چالش‌های تالاب‌های استان بوده است.

 انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از