حالت تاریک
جمعه, 11 خرداد 1403

مرزهای خوزستان دروازه‌ای برای ورد کالای‌اساسی به کشور

مرزهای خوزستان دروازه‌ای برای ورد کالای‌اساسی به کشور

مدیرکل گمرک اهواز گفت: از طریق مرز‌های استان خوزستان در سال ۱۴۰۲ ، ۱۳ میلیون و ۹۶۱ هزار تن کالای اساسی وارد کشور شد.

به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی«رهیاب»؛ بهروز قره‌بیگی روز شنبه در گفتگو رسانه‌ای اظهار کرد: میزان صادرات از گمرکات خوزستان در سال گذشته از نظر وزنی ۲۰ میلیون و ۲۰۱ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۷ درصد رشد و از نظر ارزشی با توجه به کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی با ۱۶ درصد کاهش همراه بوده است.

 وی افزود: همچنین در سال گذشته از طریق گمرکات خوزستان ۱۶ میلیون و ۷۰۲ هزار تن به ارزش بیش از ۹ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار کالا وارد استان و کشور شد که نسبت به یک سال قبل از آن از نظر وزنی یک درصد و از نظر ارزشی پنج درصد کاهش داشته است.

 تحقق ۹۷ درصدی ارزش صادرات از خوزستان

 مدیرکل گمرک اهواز گفت: میزان هدف‌گذاری صادرات در بخش وزنی به طور ۱۰۰ درصد محقق شده و در حوزه ارزشی نیز ۹۷ درصد تحقق‌یافته است.

 قره‌بیگی  با اشاره به عمده محصولات صادراتی از استان ادامه داد: بیشترین محصولات صادراتی از استان شامل پتروشیمی از جمله پروپان، پلی‌اتیلن، پنتان، شمش فولادی، هیدروکربن سبک، میلگرد و محصولات کشاورزی بوده است.

 وی گفت: صادرات به کشورهای چین، امارات، عراق، ترکیه، هند، کویت، افغانستان، اندونزی، پاکستان و غنا انجام شده است.

 قره‌بیگی با اشاره به عمده کالاهای وارداتی از مرزهای استان به کشور بیان کرد: ذرت دامی، دانه‌های روغنی سویا، کنجاله سویا، گندم، شکر خام، پارچه و ام‌دی‌اف خام بیشترین محصولات وارداتی از مرزهای استان در مدت یاد شده اعلام شده است.

 ناظر گمرکات خوزستان عنوان کرد: کالاهای وارداتی بیشتر از کشورهای برزیل، چین، روسیه، کانادا، مالزی، امارات، ترکیه، هند و رومانی بوده است.

 وی درآمد گمرکات استان در سال گذشته را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۶۸ درصدی همراه بود.

 انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از