حالت تاریک
یکشنبه, 13 اسفند 1402
استاندار‌خوزستان گفت:

زراعت چوب بستری جهت رونق اقتصاد استان

زراعت چوب بستری جهت رونق اقتصاد استان

استاندار خوزستان با اشاره به اهمیت حفظ محیط زیست و همچنین کنترل کانون ریزگرد‌ها در استان گفت: ایده زراعت چوب در استان تقویت و با کمک بخش خصوصی، صنعت چوب امروز به یک حرکت پول‌ساز از مزرعه تا کارخانه تبدیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی«رهیاب»؛ علی اکبر حسینی محراب اظهار کرد: لازم بود برای کنترل کانون ریزگرد‌ها در مناطق مختلف استان مانند اهواز، ماهشهر، سوسنگرد، خسرج و ... از مشارکت مردم در این زمینه استفاده شود.

وی ادامه داد: به‌ همین منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت و بخشی از روند طرح زراعت‌چوب با مشارکت واحد‌های اقتصادی استان مانند مجموعه نوین چوب عملیاتی شد.

استاندار خوزستان افزود: کارخانه نوین چوب به عنوان یک واحد تولیدی محصولات چوبی به مواد اولیه که همان چوب درخت اکالیپتوس است؛ مستقیما وابستگی دارد.

حسینی محراب با بیان اینکه وابستگی این صنعت به چوب علاوه بر اینکه زمینه ایجاد مزارع کشت درخت را فراهم کرده است گفت: هم اکنون مزارع چوب خوزستان در حال تکامل هستند تا علاوه بر کنترل کانون ریزگردها، بهبود هوای استان را شاهد باشیم.

وی عنوان کرد: باتوجه به ظرفیت تولیدی کارخانه نوین چوب در استان خوزستان، این واحد صنعتی بدون محدودیت خریدار چوب مزارع کشاورزان این حوزه در استان و دیگر نقاط کشور است.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه محصولات تولیدی این کارخانه مانند: ام‌دی‌اف، نوپان، ساندویچ پانل و ... به ۱۲ کشور مختلف در حال صادرات است گفت: تکمیل مزارع کشت درخت در استان، پشتوانه مطلوبی برای راه‌اندازی و فعال شدن واحد‌های پایین‌دست صنعت چوب و تولید محصولات نهایی خواهد شد.

وی چشم‌انداز طرح زراعت چوب در استان خوزستان را احداث شهرک صنعتی چوب عنوان کرد و گفت: این شهرک ضمن ایجاد هزاران فرصت شغلی پایدار برای کشاورزان و جوانان فارغ‌التحصیل صنایع مرتبط با آن، تقویت کننده تجارت خارجی کشور در حوزه صنعت چوب خواهد بود.

حسینی محراب یادآور شد: باید توجه داشت، روندی که برای تکمیل زنجیره تولید در استان برنامه‌ریزی شده شامل صنایع مختلف نفت، پتروشیمی، فولاد و کشاورزی است.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه فعال شدن صنایع پایین‌دستی استان و کاهش خام‌فروشی موجب کاهش نرخ بیکاری و رشد اقتصادی می‌شود گفت: دولت برای تحقق این چشم انداز، حمایت‌های ویژه‌ای را از سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در دستور کار دارد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از