حالت تاریک
جمعه, 31 فروردین 1403
معاون بهداشت و درمان عنوان کرد:

تحول نظام سلامت و ارتقا سلامت مادران

تحول نظام سلامت و ارتقا سلامت مادران

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح سلامت و نظام ارجاع از دستاوردهای بزرگ نظام سلامت است که با ارائه بسته‌های خدمتی باعث ارتقا سلامت و کاهش مرگ‌ومیر مادران و نوزادان در کشور شده است.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «رهیاب»؛ به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی، دکتر حسین فرشیدی روز سه‌شنبه در همایش بین‌المللی سلامت خانواده، فرزندآوری و صیانت از جمعیت در محل دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز بیان کرد: تلاش شده تا با اقداماتی همچنین تغییر رویکردها به سمت ازدواج به‌هنگام، داشتن زندگی سالم، فرزندآوری به‌موقع و کاهش ناباروری در زوجین با ارائه خدمات رایگان و ارتقای پوشش کامل بیمه‌ای خدمات درمانی ارائه شود.

وی ادامه داد: خدمات نظام جمهوری اسلامی در زمینه سلامت دختران، زنان و مادران موجب شده تا نسبت مرگ مادران در هر صدهزار تولد زنده از ۲۴۵ در سال ۱۳۵۳ به ۲۳.۷ در سال گذشته کاهش یابد.

 فرشیدی گفت: همچنین در این مدت میزان مرگ نوزادان در هر یکهزار تولد از ۳۲ به ۸.۲ مورد و مرگ کودکان زیر پنج سال در یکهزار تولد از ۱۳۵ به ۱۴.۵ مورد کاهش‌یافته است.

 معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: حفظ و ارتقا سلامت مادران از اولویت‌های نظام جمهوری‌اسلامی ایران است که تاکنون قوانین و سیاست‌های زیادی در این راستا تدوین و اجرایی شده است.

وی تأکید کرد: ایجاد همکاری‌های مشترک با مراکز تحقیقاتی و کشورهای دیگر و به اشتراک گذاشتن تجارب در این زمینه می‌تواند به ارتقای دانش، الگوبرداری و مدل‌سازی و ارائه راهکارهای اجرایی مؤثرتر تأثیر خوبی داشته باشد.

در ادامه این همایش رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی جندی‌شاپور اهواز بیان کرد: از دهه ۵۰ برای واپایش جمعیت ایران برنامه‌ریزی شد که در نهایت منجر به کاهش نرخ رشد گردید به همین دلیل با برنامه‌ریزی می‌توان این روند را از بین برد و افزایش نرخ باروری و فرزندآوری را در کشور به‌منظور جوان‌سازی جمعیت فرهنگ‌سازی کرد.

دکتر محمدحسین سرمست با بیان اینکه جوان‌سازی جمعیت امنیت اجتماعی و اقتصادی را به همراه دارد، افزود: دانشگاه علوم‌پزشکی اهواز این افتخار را دارد که در حوزه‌های مختلف جوان‌سازی جمعیت و افزایش جمعیت قدم برداشته و پیشگیری از مرگ مادر باردار، نوزاد و کودک زیر پنج سال از شاخص‌های مهم بهداشتی است که استان به این شاخص ملی دست‌یافته است.

 وی ادامه داد: هر خانم در سن باروری حداقل باید ۲ فرزند داشته باشند تا تعادل جمعیتی و بقای نسل را حفظ کنند، در دهه‌های گذشته به شکل بی‌سابقه روند باروری کاهش یافت و با این روند در سال‌های آینده شاهد کشوری با پیری جمعیت خواهیم بود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از