حالت تاریک
پنج‌شنبه, 03 اسفند 1402
روایت هنرمندان از زندگی شهدا؛

نهضت شناساندن شهدا به مردم آغاز شده است

نهضت شناساندن شهدا به مردم آغاز شده است

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان گفت: یکی از مطالبه‌های مهم استفاده از قالب‌های مختلف هنر برای ماندگاری و تثبیت ایثارگری مردم و رزمندگان خوزستان در دوران دفاع مقدس است که در دستور کار قرار دارد.

حسن نورانی در گفتگو با خبرنگار رهیاب اظهار کرد: نهضت شناساندن شهدا به مردم در خوزستان راه‌اندازی شده است و امیدواریم بتوانیم در این زمینه شخصیت‌های حماسه‌ساز را به نسل‌های بعدی معرفی کنیم.

 

وی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که هشت سال دفاع مقدس به اندازه سال‌ها برای ما ظرفیت فکری، فرهنگی و تمدن سازی دارد بنابراین باید در زمینه تبیین راه و روش شهیدان برای نسل آینده بکوشیم.

 

 مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان  گفت:«شهدا با نثار جان خود و با الگوگیری از مکتب عاشورا و قیام امام حسین(ع)، موجب حفظ و احیای فرهنگ اسلام ناب محمدی(ص) شدند، به طوری که عزت و اقتدار امروز ملت ایران در عرصه‌های مختلف ثمره خون شهداست. در همین راستا باید به روش و منش شهدا و فلسفه ایثار و شهادت پرداخت تا شناخت نسل چهارم نسبت به انقلاب و دفاع مقدس افزایش یابد.»

 

نوارانی با بیان اینکه با بیان اینکه ۲۰۰ کتاب با محوریت خاطره شهدا و رزمندگان استان تا پایان سال آینده به چاپ می‌رسد،عنوان کرد: این تعداد کتاب با همکاری کنگره شهدای خوزستان تدوین و به چاپ می‌رسد که تحول مهمی در نگارش کتاب با محوریت دفاع مقدس در استان است.

 

وی ادامه داد: یکی از مطالبه‌های مهم استفاده از قالب‌های مختلف هنر برای ماندگاری و تثبیت ایثارگری مردم و رزمندگان خوزستان در دوران دفاع مقدس است که در این زمینه تولید فیلم و مستند و همچنین نگارش کتاب، رمان و جمع آوری تاریخ شفاهی در دستور کار قرار دارد.

 

آغاز ساخت فیلم سینمایی فاخر با محوریت نقش زنان خوزستان در دفاع مقدس

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان بیان کرد: ساخت فیلم سینمایی فاخر با عنوان "دست‌های ناپیدا" به کارگردانی خانم انسیه شاه حسینی آغاز شده که این فیلم با موضوع رختشوی خانه و حماسه سازی زنان خوزستان در دوران دفاع مقدس است.

 

وی با بیان اینکه دفاع مقدس خوزستان گنجینه غنی از سوژه‌های ناب است، ادامه داد: ساخت دومین فیلم سینمایی فاخر با محوریت شهدای خوزستان و حماسه آفرینی مردم در دستور کار است که روند ساخت این فیلم نیز در ماه‌های آینده کلید می‌خورد.

 

سه هزار تاریخ شفاهی امسال درخوزستان تدوین می‌شود

 

نورانی بیان کرد: جمع آوری تاریخ شفاهی رزمندگان، ایثارگران و فرماندهان دفاع مقدس به طور ویژه آغاز شده است و تعداد تاریخ شفاهی‌های تدوین شده استان امسال جهش ۲ برابری خواهد داشت.

 

وی افزود: سال گذشته یک هزار و ۸۰۰ تاریخ شفاهی رزمندگان و فرماندهان در خوزستان تدوین و امسال نیز سه هزار تاریخ شفاهی دیگر جمع آوی می‌شود.

 

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خوزستان با دعوت از هنرمندان استان برای تبدیل این کتاب‌ها به آثار متنوع هنری گفت: موضوع‌های ناب و خاطرات شنیدنی بسیار زیادی در آثار و اسناد جمع آوری شده شهدا و رزمندگان خوزستان وجود دارد که تبدیل این داده‌های خام به آثار متنوع هنری موجب اثرگذاری و ماندگاری آن دوران مقدس برای نسل‌ها می‌شود.

پایان پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از