حالت تاریک
شنبه, 01 اردیبهشت 1403
رئیس کمیسیون اتاق بازرگانی خبر داد:

پیش‌نویس تفاهم‌نامه توسعه روابط تجاری خوزستان و بلاروس

پیش‌نویس تفاهم‌نامه توسعه روابط تجاری خوزستان و بلاروس

رئیس کمیسیون بازار، پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: این پیش‌نویس دربرگیرنده ظرفیت‌های اقتصادی خوزستان در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فولادی، تولیدات کشاورزی، معادن خواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی«رهیاب»؛ به نقل از ایسنا،علی شعبانی با اشاره به سفر، سفیر بلاروس به خوزستان با هدف توسعه روابط تجاری با این استان، اظهار کرد: به همین منظور در قالب کارگروهی کارشناسی، پیش‌نویس تفاهم‌نامه توسعه همکاری‌های تجاری استان با کشور بلاروس در دست تدوین است.

وی با بیان اینکه این پیش‌نویس در برگیرنده ظرفیت‌های اقتصادی خوزستان در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع فولادی، تولیدات کشاورزی، معادن خواهد بود، افزود: تلاش می‌شود با نهایی‌شدن این تفاهم‌نامه، زمینه پذیرش هیئت‌های تجاری به‌صورت تخصصی در حوزه‌های مختلف اقتصادی میان خوزستان و کشور بلاروس تسهیل شود.

شعبانی یکی دیگر از ظرفیت‌هایی مهم در رشد مبادله‌های تجاری با کشور بلاروس را صنعت چوب و محصولات مرتبط با این صنعت عنوان کرد و ادامه داد: خوزستان به‌واسطه فعالیت گروه صنعتی پاک‌چوب، توانایی قابل‌توجهی در حوزه صنعت چوب دارد که می‌تواند زمینه‌ساز رشد اقتصادی و همچنین پشتوانه‌ای برای تکمیل واحدهای پایین‌دست این صنعت در استان باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز صنایع‌فولادی و کشاورزی را از دیگر محورهای مهم برای ارتباط تجاری با بلاروس دانست و عنوان کرد: امیدواریم در نشست‌های مربوط به تهیه سند توسعه روابط‌تجاری خوزستان و بلاروس به بهترین شکل ممکن، به‌خوبی ظرفیت‌های مربوط به همکاری‌های مشترک و همچنین جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی از این کشور را شناسایی و ارائه کنیم.

دیمیتری کالتسوف، سفیر بلاروس در تهران، دی‌ماه امسال با حضور در اتاق بازرگانی اهواز صنایع پیشرفته استان‌خوزستان را زمینه‌ای مناسب برای توسعه همکاری مشترک عنوان کرد.

وی گفت: کشور بلاروس از جمله کشورهای است که طی ۳۰ سال قبل روابط دیپلماتیک میان این کشور و ایران به سطح بالایی به‌ویژه در حوزه سیاسی و اقتصادی رسیده است. صادرات به کشورهای اوراسیا و همین‌طور بلاروس که عضو این اتحادیه است سود زیادی برای تجار ایرانی به همراه دارد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از