حالت تاریک
جمعه, 11 خرداد 1403

کاهش ۱۰مورد مرگ مادران باردار در خوزستان

کاهش ۱۰مورد مرگ مادران باردار در خوزستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز گفت: مرگ نوزاد در سال ۱۴۰۱ از ۵۸۹ به میزان ۹.۱ درصد به ۵۱۳ مورد معادل ۸.۴ در سال ۱۴۰۲ کاهش یافت.

 به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی «رهیاب»؛ پژمان بختیاری‌نیا روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در دانشگاه علوم پزشکی اهواز به مناسبت هفته سلامت با اشاره به گزیده‌ای از شاخص‌ها و دستاوردهای معاونت بهداشت اظهار کرد: مرگ نوزاد در سال ۱۴۰۱ از ۵۸۹ به میزان ۹.۱ درصد به ۵۱۳ مورد معادل ۸.۴ در سال ۱۴۰۲ کاهش یافت.

 به گفته بختیاری‌نیا تعداد مراقبت از زنان باردار در سالی که گذشت ۵۷ هزار و ۱۸ مورد گزارش شده که این شاخص ۹۲.۱۶ درصد است و همچنین مکمل یاری کودکان ۲ تا پنج‌ساله با ۱۷۲ هزار و ۱۸۵ مگا دوز ویتامین آ در حدود ۸۳.۵ درصد اعلام شده است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان اینکه سال گذشته ۳۱۸ مورد طغیان بیماری‌های منتقل از آب و غذا شناسایی شده است افزود: ۲۵ هزار و ۷۶۰ آزمایش میکروبی، ۶۶۵ هزار و ۶۷۸ کلر سنجی و ۲۵ هزار و ۵۴۰ کدورت‌سنجی برای کنترل کیفیت مطلوب آب شرب انجام شده است.

 وی اهواز تعداد واحدهای ارائه خدمت اعم از خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت را یک هزار و ۱۹۷ واحد عنوان کرد و گفت: در سال گذشته پنج میلیون و ۱۵۲ هزار و ۶۷ نفر به مراکز و خانه‌های بهداشت مراجعه کرده‌اند.

 نظارت و بازرسی از مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی

 وی با اشاره به نظارت‌های انجام شده ادامه داد: ۱۹۶ هزار و ۴۷۱ مورد بازرسی از مراکز تهیه و توزیع و عرضه مواد غذایی و ۴۳ هزار و ۶۵۳ بازرسی از اماکن عمومی انجام شد که نتیجه این بازرسی‌ها به صدور چهارهزار و ۲۱۲ اخطار و ۲ هزار و ۱۱۸ پلمب منجر شد.

 وی عنوان کرد: در طرح پویش ملی سلامت «غربالگری دیابت و پرفشاری خون» دانشگاه جندی‌شاپور اهواز از ۲۰ آبان تا ۳۰ دی ۱۴۰۲، یک میلیون و ۸۳۲ هزار و ۳۰۱ نفر از افراد ۱۸ سال به بالا غربالگری شدند و ۱۷ هزار و ۷۵ فرد مشکوک به دیابت و ۲۲ هزار و ۲۱۳ فرد مشکوک به فشارخون شناسایی شدند.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز با بیان اینکه ۱۶۴ طرح بهداشتی در دست اقدام است بیان کرد: بالغ بر ۱۳۰ میلیارد ریال در زمینه تأمین و توزیع دارو جهت ارائه خدمات دارویی در خانه‌های بهداشت روستایی و عشایری و مراکز خدمات جامع سلامت زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز هزینه شده است.

 انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از