حالت تاریک
شنبه, 01 اردیبهشت 1403
مدیرکل شیلات خوزستان مطرح کرد:

آغاز فصل تکثیر ماهیان گرمابی در خوزستان

آغاز فصل تکثیر ماهیان گرمابی در خوزستان

مدیرکل شیلات خوزستان گفت: مطابق برنامه‌ریزی سالانه، تکثیر ماهیان گرمابی در مراکز تکثیر و بازسازی ذخایر آبزیان استان آغاز شد.

به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی «رهیاب» به نقل از روابط عمومی استان خوزستان؛ مرتضی سوری اظهار کرد: مطابق برنامه‌ریزی سالانه و به‌منظور بهسازی و بازسازی ذخایر آبزیان منابع آبی خوزستان، تکثیر ماهیان گرمابی در دو مرکز فعال بخش دولتی استان از جمله مرکز بازسازی ذخایر ماهیان بومی سوسنگرد و مرکز بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی ماهیان بومی و گرمابی شهید ملکی اهواز آغاز شده است.

وی با اشاره به انواع ماهیان گرمابی پرورشی در این مراکز افزود: تکثیر چهار گونه بچه‌ماهی گرمابی از نوع کپور، آمور، فیتوفاگ و بیگ هد و همچنین ماهیان گرمابی بومی شامل: گونه‌های بنی، شیربت، گطان، برزم و عنزه به صورت مصنوعی و با استفاده از بیوتکنیک‌های بومی و همچنین هورمون‌های سنتتیک شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و توسط کارشناسان مجرب ایرانی در حال انجام است.

مدیرکل شیلات خوزستان گفت: پس از طی دوره مشخص و رسیدن بچه‌ماهی‌ها به وزن مطلوب، در منابع آب‌های داخلی استان اعم تالاب‌ها، رودخانه‌ها و آب‌بندان‌ها و مناطق مستعد و شناسایی شده، رهاسازی می‌شوند.

سوری بیان کرد: پارسال ۱۲ میلیون قطعه بچه‌ماهی تولید شد که به‌منظور رهاسازی در منابع آب‌های داخلی و تأمین تقاضای بچه‌ماهی مزارع پرورش ماهیان گرمابی استان مورد استفاده قرار گرفت.

وی عنوان کرد: امسال تکثیر و تولید ۶۰ میلیون قطعه لارو پیش‌بینی می‌شود و با توجه به شرایط دمایی، فعالیت تکثیر ماهیان یادشده تا اواخر اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت.
انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از