حالت تاریک
پنج‌شنبه, 09 آذر 1402
سرپرست اداره کل شیلات خوزستان گفت:

افزایش 32درصدی تولیدمیگو در خوزستان نسبت به سال‌گذشته

افزایش 32درصدی تولیدمیگو در خوزستان نسبت به سال‌گذشته

سرپرست اداره کل شیلات خوزستان از رشد ۳۲ درصدی تولید میگوی پرورشی در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار «رهیاب »؛ مرتضی سوری درجلسه تشریح وضعیت شیلات خوزستان در حوزه آبزیان در گفتگو با خبرنگاران گفت: امسال ۶۰۴ هکتار از اراضی ساحلی استان خوزستان به پرورش میگو اختصاص یافت و میزان برداشت میگو از ۶۱۱ استخر فعال با رشد ۳۲ درصدی نسبت به پارسال به یکهزار و ۷۱۸ تن رسیده است.
 
وی افزود: گونه میگوی مورد پرورش در استان، گونه وانامی است و میانگین وزن انفرادی میگوی صید شده با کیفیت بالا و مطابق استاندارد‌های جهانی نسبت به پارسال ۴۱ درصد و متوسط میزان تولید در هر هکتار  ۳۵ درصد رشد داشته است.
 
سوری به اراضی مستعد ساحلی و وجود ظرفیت آب‌های نامتعارف برای ایجاد مجتمع‌ها و مزارع پرورش میگو و همچنین اهمیت توسعه صنعت تکثیر و پرورش میگو در استان خوزستان با ورود بخش خصوصی به این عرصه اشاره کرد و ادامه داد: تکثیر و پرورش میگوی آب شور یکی از ظرفیت‌ها و زمینه‌های اصلی سرمایه گذاری و برنامه‌های توسعه‌ای آبزی پروری استان است.
 
سرپرست اداره کل شیلات خوزستان اضافه کرد: باهدف رونق، رشد و شکوفایی پایدار صنعت پرورش میگوی استان، به منظور افزایش تولید، اشتغالزایی، ایجاد امنیت غذایی، ارز آوری و دستیابی به تولید بیش از پنج هزار تن میگوی پرورشی در افق ۱۴۰۴ حمایت و اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اصلاح و تکمیل زیرساخت‌های مجتمع‌های پرورش میگوی استان به جد پیگیری می‌شود.
 
وی با تاکید بر سلامت و کیفیت بالای میگوی تولیدی در خوزستان، مقصد اصلی صادرات آبزیان را عمدتاً کشور‌های جنوب شرق آسیا، کشور‌های عربی و نیز کشور‌های اروپایی عنوان کرد و گفت: بخشی از محصولات تولیدی نیز به تدریج در بازار‌های داخلی توزیع و به مصرف می‌رسد.
 
سوری از جمله کار‌های موثر مدیریتی صورت گرفته در دوره پرورشی میگوی امسال را ذخیره‌سازی ۸۳ میلیون قطعه پست لارو و بچه میگو نرسری شده در مزارع پرورشی، رعایت توصیه‌های کارشناسی، بهبود مدیریت آب و غذادهی و همچنین رعایت شیوه نامه‌ها و اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای از سوی بهره برداران و پرورش دهندگان میگو در طول دوره پرورش مطرح کرد.
 
پایان پیام/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از