حالت تاریک
جمعه, 25 خرداد 1403
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

خوزستان در رتبه هفتم نرخ بیکاری قرار دارد

خوزستان در رتبه هفتم نرخ بیکاری قرار دارد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: با تلاش دولت سیزدهم شاهد کاهش نرخ بیکاری کشور به میزان ۸/۱ درصد هستیم در حالی که این رقم در خوزستان بیش از ۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

 به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی «رهیاب»؛ مجتبی ظفری پور روز سه‌شنبه در نشست کارگروه اشتغال خوزستان که در محل استانداری با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد اظهار کرد: با تلاش دولت سیزدهم شاهد کاهش نرخ بیکاری کشور به میزان ۸/۱ درصد هستیم در حالی که این رقم در خوزستان بیش از ۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است.

 وی افزود: تعهد اشتغال استان در سال گذشته، ایجاد بیش از ۶۳ هزار شغل بود که با تلاش دستگاه‌های متولی، ۷۰ هزار شغل در استان ایجاد شد. بیشترین ایجاد شغل در شهرستان‌های رامشیر و هویزه بود همچنین تحقق اشتغال در ۲۷ شهرستان استان بالای ۱۰۰ درصد بود.

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان گفت: استان خوزستان در بحث صحت سنجی میزان تحقق اشتغال جزو ۱۶ استان برتر کشور بوده به‌گونه‌ای که در سال ۱۴۰۲ بیش از ۷۰ هزار نفر بیمه شده اولی داشتیم که نشان از اشتغال پایدار است.

 وی میزان تسهیلات مشاغل خانگی استان در سال قبل را ۲۴ هزار میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: سخت‌گیری‌های سیستم‌های بانکی یکی از مشکلات موجود در استان بوده تا حدی که برخی از بانک‌ها تاکنون هیچ‌گونه پرداختی نداشته‌اند.

 ظفری پور گفت: سهمیه تسهیلات مشاغل خانگی استان در سال جاری، ۲ هزار و ۳۳۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده که در مقایسه با سال گذشته، رقم ناچیزی است و انتظار داریم سهمیه ویژه‌ای برای استان لحاظ شود. تاکنون ۵۴۰ میلیارد ریال از طرح‌های مشاغل خانگی توسط بانک‌های استان پرداخت نشده که به‌تبع از سهمیه امسال کسر می‌شود.

 وی به سامانه جستجوی شغل اشاره کرد و افزود: از این طریق می‌توان به افرادی که جویای کار هستند کمک کرد. سال گذشته ۶۲۳ نفر از طریق این سامانه به‌کارگیری شدند که این رقم امسال باید افزایش یابد.

 مهارت‌آموزی حلقه مفقوده اشتغال خوزستان

 مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان حلقه مفقوده اشتغال استان را بحث مهارت‌آموزی دانست که باید در این زمینه کار بیشتری شود.

 وی تأخیر در ابلاغ اعتبارات اشتغال‌زای، عدم همکاری بانک‌های خصوصی، وجود سرپرستی برخی شعب بانک خصوصی در سایر استان‌ها، عدم استقبال نهادهای حمایتی متولی تسهیلات قرض‌الحسنه از طرح‌های کارفرمایی و تعاونی، سخت‌گیری بانک‌ها در خصوص تضامین، عدم وحدت رویه بانک‌ها در خصوص پرداخت تسهیلات به متقاضیان، تعدد سامانه‌های تسهیلاتی دستگاه‌های اجرایی را از مهم‌ترین چالش‌های تسهیلات اشتغال‌زایی استان عنوان کرد.

 بر اساس این گزارش در سال جاری باید ۱۰ هزار شغل در بخش کشاورزی، ۲۳ هزار شغل در بخش صنعت و ۳۷ هزار شغل در بخش خدمات در خوزستان ایجاد شود.

 انتهای خبر/

 

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از