حالت تاریک
شنبه, 01 اردیبهشت 1403
مدیر شعب پست‌بانک خوزستان خبر داد:

ارتقا خدمات پست‌بانک در خوزستان

ارتقا خدمات پست‌بانک در خوزستان

مدیر شعب پست‌بانک خوزستان گفت: بیش از ۲۵ طرح با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال در روستاهای استان در حوزه تجهیزات و ماشین‌آلات اجرا شده است.

 به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی «رهیاب»؛ علیرضا مهرآبادی روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و پیروزی انقلاب اسلامی و قدردانی از حضور مردم در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن، اظهار داشت: منطقه بانک شاخه ارتقا یافته خدمات منطقه مالی است که در سال ۱۳۶۹ دولت برای ارتقای خدمات مالی به مردم، به‌صورت هماهنگ و همزمان با مبادلات جهانی، فعالیت خود را آغاز کرد.

 وی افزود: خدمات پست‌بانک بین تمامی کشورهای جهان، طرح‌های مختلفی را باتوجه‌به نیازهای جامعه ارائه می‌دهند که ما نیز در خوزستان خدمات خود را هر سال ارتقا می‌دهیم.

مدیر شعب منطقه بانک خوزستان ادامه داد: در دهه ۷۰ در حوزه فناوری ارتباطات در حوزه روستایی این ظرفیت ایجاد شد و در سال ۷۵ پست‌بانک به‌صورت رسمی بر اساس قانون مجلس تأسیس و به‌عنوان یک شرکت دولتی با رویکرد ارتقای خدمات مالی فعالیت خود را آغاز کرد.

وی بیان کرد: منطقه بانک، یک نشان جهانی است و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته از این نشان بهره‌برداری می‌کنند؛ پست‌بانک استان خوزستان نیز اکنون عضو صندوق پس‌انداز خرد جنوب‌شرقی آسیا است و در حوزه خرد بانکداری نیز فعالیت‌های خوبی تاکنون صورت‌گرفته است.

مهرآبادی تصریح کرد: از زمانی که پست‌بانک از منطقه منفک شده است، از ظرفیت روستایی بیشتر استفاده کرده و طرح‌های مختلفی نیز در چند سال گذشته اجرا شده و دفاتر پیشخوان دولت متصدی پست‌بانک شدند.

 وی یادآور شد: درگذشته پست‌بانک استان در بیش از ۱۴ هزار نقطه شعبه داشت؛ اما باتوجه‌ به محدودیت‌هایی از سوی دولت، ۱۰ هزار باجه روستایی به‌ مرور به ۶ هزار و ۴۰۰ باجه رسید که در سامانه خدمات به‌صورت مشترک ارائه می‌شود.

 مدیر شعب پست‌بانک خوزستان با بیان اینکه اکنون ۲۶۰ باجه بانکی روستایی در سطح استان فعال است، گفت: در شهرستان‌های اهواز، کارون، حمیدیه و باوی ۳۳ باجه بانکی فعال وجود دارد و در مسیرهای شهرستان‌های اندیکا در شمال شرق تا دوکوهه، سوسنگرد و هویزه در منطقه غرب، خرمشهر و آبادان، اروندکنار، شادمان و ماهشهر، هندیجان، ایذه، باغملک و بهبهان، دیلم و سایر مناطق استان نیز باجه‌های پستی بانک فعال است.

وی خاطرنشان کرد: در این باجه‌ها سطح خدمات پست‌بانک سراسری است و دو سوم این باجه‌ها مجوز فعالیت از بانک مرکزی دارند و بخشی دیگر نیز در انتظار مجوز نهایی هستند.

مهرآبادی اظهار داشت: هرگونه فعالیت پولی و بانکی در نظام بانکی تعریف شده در پست‌بانک نیز ارائه می‌شود؛ ۲ سال است که فعالیت‌های ارزی در پست‌بانک، مشابه بانک‌های دیگر اجرا و تعهدات و عقود بانکی نیز در این شعب وجود دارد.

وی یکی از مهم‌ترین موارد کلان پست‌بانک را تعهدات و تکالیف دولت دانست و گفت: در حال حاضر در حوزه تسهیلات مشاغل خانگی، فرزندآوری، تسهیلات، ودیعه مسکن و تسهیلات در قالب تفاهم‌نامه به نام دهیاری‌ها، خط اعتباری وجود دارد.

مدیر شعب پست‌بانک خوزستان گفت: همچنین در سال‌های اخیر بودجه خوبی در حوزه آلایندگی از طرف پست‌بانک به دهیاری‌های استان اختصاص‌یافته و طرح‌های مختلفی نیز برای درآمدزایی دهیاری‌ها جهت خدمت‌رسانی هرچه بیشتر به روستاییان، تعریف شده است.

وی بیان کرد: همچنین در سطح دهیاری‌های استان با حمایت پست‌بانک، ۷۰ طرح دیگر در حال اجرا است و پس از بررسی استانداری خوزستان و هماهنگی کارگروه ملی، این طرح‌ها به همراه اعتبار موردنیاز به شعبه استان ابلاغ می‌شود.

مهرآبادی اظهار داشت: در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰، حدود ۱۲ هزار میلیارد ریال منابع استان بود که ۵۶ درصد هزینه شده است؛ در بهمن‌ماه ۱۴۰۱ نیز این رقم به ۱۹ میلیارد ریال رسید که حدود ۷۰ درصد آن هزینه شده و در سال جاری نیز ۳۳ هزار میلیارد ریال هزینه صرف شده است.

وی با بیان اینکه امسال حدود ۴۳۰ میلیارد ریال درآمد غیرمشاع در استان داشتیم، گفت: سال گذشته حدود ۲ هزار پرونده تکلیفی قرض‌الحسنه در شعب استان ثبت شده که امسال این رقم به بیش از سه هزار پرونده رسیده است.

مدیر شعب پست‌بانک خوزستان گفت: همچنین در پروژه‌های بزرگ طرح‌های اعتباری از قبیل همیاری، همگامان و تفاهم‌نامه با بخش خصوصی تعریف شده که براساس شرایط شخصیت‌های حقوقی اجرا می‌شود.

وی یادآور شد: طرح قرض‌الحسنه رحمت نیز یکی دیگر از طرح‌های پست‌بانک برای اشخاص حقیقی و حقوقی است که در این طرح شاخص‌های بهتری نسبت به سایر بانک‌ها به مردم ارائه می‌شود. در این طرح تسهیلات تا سقف سه هزار میلیون ریال به افراد حقیقی و تا سقف هفت هزار و ۵۰۰ میلیون ریال به اشخاص حقوقی ارائه می‌شود.


مهرآبادی گفت: همچنین در اربعین امسال سه باجه فعال در چذابه و شلمچه خدمت‌رسانی داشتند و به همت مسئولان کشوری پست‌بانک ایران، ۵۴ باجه بانکی به زائران ارز توزیع کردند؛ پنج میلیارد و ۲۰۰ میلیون دینار نیز در سطح پست‌بانک توزیع شد که ۵۴ درصد کل ارز استان خوزستان در ایام اربعین بود.


انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از