حالت تاریک
شنبه, 01 اردیبهشت 1403
با شهدا؛

نیت خالص نتیجه عمل را پرثمر خواهد کرد

نیت خالص نتیجه عمل را پرثمر خواهد کرد

شهید جمال دهشور در وصیت‌نامه خود می‌نویسد: برای تمام اعمال خود خدا را به یادآورید و بدانید که اگر به‌ا ندازه دانه خردلی انحراف نیت داشته باشید در روز قیامت جوابی برای خدا نخواهید داشت.

به گزارش شبکه اطّلاع‌رسانی «رهیاب»؛ شهید جمال دهشور چهارم اسفند ۱۳۳۸، در شهرستان اهواز به دنیا آمد. پدرش محمدکاظم و مادرش بتول نام داشت. دانشجوی رشته داروسازی بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. هفدهم دی‌ماه ۱۳۵۹، در هویزه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای زادگاهش واقع است.

 متن وصیت‌نامه شهید جمال دهشور:

بسم الله الرحمن الرحیم

اینک که این نوشته را می‌خوانید، خود در میان شما نبوده و فقط یادی از من خواهد بود. پس بگویم که عصر روزگار سخت و غریبی را می‌گذرانید. راه پرپیچ‌وخم و طولانی و توشه اندک، باید رفت و از این زندان خلاصی یافت. مسلمان زندگی کردن در این دنیا و عصر مغشوش و پر از فتنه‌ها، پایمردی می‌خواهد، هدایت از طرف خدا و صبر و استقامت می‌خواهد. امیدوارم خدا این توفیق را نصیب ما بگرداند که هدایت شده و به‌سوی او راه گیریم و از این ظلمت‌کده به منبع نور و صداقت و پاکی رسیده و از این سرچشمه‌های الهی سیراب شویم.

 خداوندا، بار الها، در این دنیا که نتوانستم آن‌طور که تو می‌خواهی زندگی کنم پس مرگم را آن‌چنان قرار ده که لااقل بدین‌گونه کفاره گناهان کبیره و صغیره را ادا کرده باشم. خدایا تو می‌دانی که برای همین عازم جبهه‌های جنگ کفر و ایمان و اسلام و شرک و حق و باطل شدم. عازم شدم شاید بتوانم قدمی در راه رضای تو بردارم و پاک شوم و اذن دخول کسب کنم. تا شاید از روی لطف و کرمت مرا از عباد خود قرار دهی.

 از تمام دوستان و آشنایان و برادران ایمانی و هم‌کلاسی‌ها و هرکه با او رابطه داشته‌ام امید و انتظار عاجزانه دارم تا اعمال ناشایست، بدخلقی و … مرا بر من ببخشایند تا راه آمرزش گناهان هموار باشد.

یکی از بزرگ‌ترین دلایل ضربه خوردن‌های خط امام تفرق و عدم تشکل اسلامی آن‌ها بوده است ؛این هم شاید ناشی از ضعف ایمان قلبی باشد. سعی شما در قبال سازماندهی و تشکل امت اسلامی نزد خدا مشکور باد، خدا به شما جزای خیر دهد و در کنف حمایت خود قرارتان دهد.

این را بدانید که می‌دانید عمل اگر خالص باشد نتیجه آن پرثمر خواهد بود پس برای تمام موضع‌گیری‌ها خدا را به یادآورید و بدانید که اگر ذره‌ای، حتی به اندازه خردلی انحراف نیت داشته باشید، در روز قیامت جوابی برای خدا نخواهید داشت.

اگر در این مدت که با هم کار کرده‌ایم اشتباهی، انحرافی خطایی سرزده مرا ببخشید و برایم از خدا حتماً طلب مغفرت کنید مخصوصاً از نماینده امام بخواهید که برایم از خدا مغفرت بخواهد و بخواهد که حضرت محمد«ص» و علی«ع» و امام حسین«ع» مرا در روز قیامت شفاعت کنند و او نیز نمازم را هم بخواند. دعا کند که امام زمان «عج» من حقیر را از سربازان خود به‌حساب آورد. به امام امت و قائدمان خمینی عزیزتر از جان بگویید که جمال برای ادای دین به جبهه رفت و از او بخواهید که دعا کند که خدا این را قبول کند.

اما به خانواده و مادرم و …

مادر مهربانم، تو بسیار برایمان زحمت کشیدی. ما تو را بسیار رنج دادیم. خدا اجر جزیل و صبر جمیل به تو عطا فرماید. از فراق من ناراحت نباش. اگر خواستی گریه کنی برای امام حسین و علی‌اکبر و علی‌اصغر و عباس«ع» گریه کن، خوشحال باش و از خدا بخواه این هدیه را از تو قبول کند، امام حسین«ع» خانواده‌اش را برای حفظ اسلام فدا کرد تو هم خوشحال باش و بخواه که فرزندت در راه دین اسلام جان خود را به حق‌تعالی تسلیم کند و هدیه دهد.

ای خواهران و برادرانم سعی کنید برای خدا خود را خالص گردانید. به فکر آخرت باشید و بدانید که خدا در روز قیامت از اعمال ما سؤال خواهد کرد؛ پس این زندگی فانی را به دنیای پر از نعمت الهی و صفا و پاکی او بفروشید، شاید حق برادری را ادا نکرده باشم پس مرا ببخشید. سعی کنید اسلام را هرچه بیشتر بشناسید و به آن عمل کنید و به همایون و پروین بگویید که خدا برای انسان‌ها هیچ‌وقت سختی نمی‌خواهد پس دستورات اسلام را بشناسید و به آن عمل کنید. به سکینه خواهرم بگویید که فقط برای امام حسین«ع» و خانواده اطهرش گریه کند بگو که با ذکر خدا قلب او مطمئن باشد و از بچه‌هایش که دوستشان دارم به‌خوبی مواظبت و تربیت کند، خدیجه نیز همین‌طور.

ای پدر عزیزم تو نیز در حق ما پدری کردی خدا اجرت دهد مرا ببخش و طلب مغفرت می‌کنم. محمود جان تو خوب برادری بودی خدا با سربازان صدر اسلام محشورت کند و از سربازان امام زمان باشی. از دولت چشم‌داشتی نداشته باشید چرا که امثال من بسیارند. موتور و پول‌ها و وسایلم آن‌طور که رضای خداست به استفاده برسد. مقداری از پول‌ها را به مستمندان بدهید و مقدار دیگری برای کمک به جنگ‌زده‌ها. اگر غیبت کسی را کرده‌ام امید عاجزانه دارم که مرا ببخشد.
 از بچه‌های مسجد جزایری می‌خواهم که در دعاهایشان در شب‌های جمعه برایم طلب مغفرت کنند.
انتهای خبر/

لینک کوتاه خبر

نظر / پاسخ از